Lité podlahy – časté dotazy

Naše odpovědi na otázky ohledně litých podlah

Často vás zajímá, jaká je cena lité podlahy, jak dlouho trvá realizace litých podlah nebo jak se o ně starat. Zformulovali jsme odpovědi na několik běžných dotazů na témata:

Cena, realizace a vlastnosti lité podlahy


Jaký je rozdíl mezi epoxidy a polyuretany?

Dříve klasické rozdíly mezi epoxidy a polyuretany se v současné době poměrně stírají. Vznikají nově a nově modifikované i hybridní materiály, které si vzájemně propůjčují výhodné vlastnosti – dříve tak typické pro jednu nebo druhou bázi. Tím se také mění možnosti jejich nasazení pro ten či onen specifický účel.

V případě podlah obytných a veřejných prostor lze uvažovat o polyuretanových podlahách jako o pružných, komfortních a exkluzivních površích. Epoxidy zase díky své nižší pořizovací ceně nachází hojné využití v technických zázemích, parkovacích plochách a podobně.

Cena lité podlahy – aneb kolik mě to celé bude stát?

Cena lité podlahy? Jednoduchá otázka a ne příliš snadná odpověď. Konečnou cenu totiž ovlivňuje velký počet faktorů. Patří mezi ně především celková velikost podlahové plochy a stav a kvalita podkladu. Cena litých podlah se odvíjí dle náročnosti, použitých metod a podmínek v místě realizace, které s přípravou podkladové báze souvisí.

Základem je vzájemná komunikace. Potřebujeme dobře znát vaše požadavky a přání, abychom vám mohli nabídnout ta správná řešení. Stejně tak je ale žádoucí, abychom od vás získali důležité informace o stavbě a podkladech, na kterých se má úprava podlahy realizovat. Na základě získaných informací vám pak můžeme spočítat konkrétní nabídku a reálnou cenu.

Jak dlouho trvá samotná realizace lité podlahy?

Délka realizace se různí dle použitého materiálu, složitosti souvrství a nezbytného rozsahu přípravných prací. Podlaha do garáží trvá obvykle tři až čtyři dny. Komfortní polyuretanová podlaha do rodinného domu pak zabere pět až šest dní.

Jsou použité materiály zdravotně nezávadné?

Pro podlahy v interiérech používáme výhradně zdravotně nezávadné materiály, které neobsahují škodlivá organická rozpouštědla a jiné nebezpečné látky. Výrobci námi používaných podlahových materiálů podrobují své produkty testům obecně platných hygienických předpisů a norem. Některé podlahové systémy jsou dokonce testovány dle vysoce přísných norem pro tzv. čisté prostory, kde musí zaručovat, že neovlivňují citlivé přístroje a výrobní procesy. Může jít třeba o uvolňováním VOC – těkavých organických látek a mechanických částeček.

Mohu si od společnosti LEVELO objednat realizaci podlahy kdekoli po území České republiky?

Sídlíme v Brně, sklad máme v okrese Brno-venkov. Litou podlahu vám ale ochotně a rádi zrealizujeme kdekoli po celém území České republiky i zbytku Evropy.

Jak litá podlaha vypadá?

Podklad pro litou podlahu


Na jaký podklad se dají podlahy na pryskyřicové bázi nanášet?

Lité pryskyřicové vrstvy je možné nanášet na různorodé podklady. Patří mezi ně beton, cementové stěrky, potěry a mazaniny, sulfátové (anhydritové) stěrky a potěry, kámen, keramické dlažby, cihly nebo třeba dřevo. Důležité je, aby byl podklad dostatečně pevný a kvalitní a nedocházelo tak k narušení soudržnosti mezi ním a vrchní užitnou vrstvou.

Jaká je maximální vlhkost podkladu pro pokládku epoxidové nebo polyuretanové podlahy?

Vlhkost betonového nebo cementového podkladu nesmí být vyšší než 4 % hmotnostní. Vlhkost sulfátových, sádrových nebo anhydritových podkladů nesmí být vyšší než 0,3 % hmotnostní. Pokud jde o nevyzrálé cementové podklady nebo podklady bez izolace proti zemní vlhkosti, disponujeme i takovými řešeními, která dovolí provést konečnou povrchovou úpravu podlahy. Než se do toho ale pustíme, budeme potřebovat individuálně posoudit vlastnosti takového podkladu.

Lze polyuretanové a epoxidové povrchy aplikovat na podlahové topení?

Ano, na podlahy s teplovodním i elektrickým topením je možné nanést lité pryskyřicové povrchy téměř bez omezení.

Druhy a možnosti realizace litých podlach

Vzhled a údržba lité podlahy


Jaké barvy podlahy mohu chtít?

Běžně dodávané polyuretanové i epoxidové podlahy lze barvit do odstínů barevné škály RAL nebo NCS. U některých velmi sytých odstínů se však mohou projevovat lehké barevné odchylky od originálu. Některé syté odstíny mohou mít také problematickou kryvost. Podlahy s 3D efektem v metalických odstínech nebo efektem mramorování mají své vlastní vzorníky, které vám též rádi zpřístupníme.

Hodí se průmyslová podlaha i do obytného prostoru?

Ano, pro obytné prostory používáme zcela nezávadné materiály a průmyslová litá podlaha, ať už pryskyřicová nebo cementová, se může stát výrazným a moderním prvkem obytného interiéru.

Je pryskyřicová podlaha opravdu bezespará?

Většina podlahových systémů nevyžaduje provádět v podlaze spáry. Vyskytují-li se ale v betonu nebo potěrech dilatační spáry, často nezbývá než je přiznat i na povrchu finální podlahové stěrky.

Typickými podlahami, které jsou opatřeny dilatačními spárami s poměrně velkým pohybem, jsou podlahy s podlahovým vytápěním. Na tyto podlahy doporučujeme užít komfortní, vysoce pružné polyuretanové systémy, které dokáží výrazně snížit nebo dokonce zcela eliminovat vizuálně nápadné dilatační spáry.

Jaká je záruční lhůta podlahy a její reálná životnost?

Na nové podlahy obvykle poskytujeme záruku v délce 60 měsíců. V případě oprav podlah stávajících je to pak 24 měsíců.

Životností se rozumí nikoli estetická kvalita povrchu podlahy, ale její schopnost zachovat si hlavní užitné vlastnosti. Pro každou podlahu je taková životnost zcela individuální. Ovlivňuje ji hned několik faktorů. Odvíjí se například od kvality podkladového materiálu, návrhu a provedení podlahy samotné, intenzity a druhu provozu nebo způsobu a četnosti údržby.

Jak se polyuretanové a epoxidové podlahy udržují?

Údržba těchto podlah je proti dlažbám a dřevěným podlahám snadná, ale nelze je považovat za zcela bezúdržbové. Každý výrobce pryskyřicových podlah vydává své vlastní doporučení pro péči a údržbu podlahy. I my máme své vlastní vychytávky, které se svými klienty po předání hotové podlahy sdílíme.

Obecně se dá ale říct, že podlahy v obytných prostorách lze udržovat v domácnosti běžně dostupnými prostředky a způsoby. Je ale potřeba si dát pozor na užívání vysoce koncentrovaných, agresivních, čisticích prostředků, zvláště pak těch kyselých. Při jejich častém používání by mohlo dojít ke změně barevnosti povrchu.

Jak udržet nebo naopak změnit vzhled povrchu podlahy?

Aby si podlaha zachovala co nejdéle svůj původní vzhled, je vhodné o ni pečovat dle doporučení a pokynů výrobce povrchové vrstvy. Nespornou výhodou polyuretanových a epoxidových podlah je, že se jim v případě opotřebení či poškrábání dá poměrně snadno vdechnout nový život. Čištěním a impregnacemi povrchů se také zabývají specializované firmy, které disponují potřebnými prostředky i vybavením.

Renovaci povrchu nebo úplnou změnu jeho barvy umíme provést nanesením vhodného barevného podlahového laku. Postup je poměrně jednoduchý – stávající povrch se očistí, odmastí, jemně přebrousí a poté se na takto připravenou plochu nanese jedna nebo více vrstev zvoleného laku. Vaše stará podlaha tak snadno získá zcela nový a neokoukaný vzhled.

Prostor pro vaše dotazy

Zaujaly vás lité podlahy a chtěli byste to probrat s odborníkem? Nebojte se a zavolejte Markovi na ‭733 441 240 nebo vyplňte formulář a on se vám ozve zpět.